Jak wygląda ocena zdolności kredytowej w banku? Te czynniki mają wpływ na decyzję banku

0
956

Każdy kto choć raz ubiegał się o kredyt w banku wie, że niezbędnym etapem w całym tym procesie jest ocena zdolności kredytowej. Obecnie żaden bank nie podejmie się udzielenia kredytu bez wcześniejszej oceny zdolności kredytowej, a także sprawdzenia historii w BIK danej osoby. Jak jednak wygląda ocena zdolności kredytowej w banku, co ma ona na celu i przede wszystkim, co może mieć wpływ na decyzje banku o przyznaniu bądź nie kredytu? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest zdolność kredytowa i jak ona wygląda?

Zdolność kredytowa to indywidualna zdolność każdego kredytobiorcy do spłaty danego kredytu w określonym terminie wraz z jego odsetkami i innymi dodatkowymi kosztami. Posiadanie zdolności kredytowej w odpowiedniej wysokości jest niezbędne do tego, aby uzyskać pozytywną odpowiedź na wniosek kredytowy. To jak wygląda ocena zdolności kredytowej, zależy od procedur i regulaminu danej instytucji finansowej. Należy bowiem pamiętać, że w każdym banku ocena może przebiegać inaczej i w jednym miejscu otrzymamy pozytywną decyzję, a w innym odmowną.

Bank podczas udzielania swojemu klientowi zobowiązania finansowego musi mieć pewność, że będzie on w stanie wywiązać się z umowy i spłacać raty w określonym terminie. Pracownik banku przed rozpoczęciem oceny zdolności kredytowej z pewnością poprosi Cię o dowód tożsamości, a następnie zapyta o kilka kluczowych kwestii. O jakich kwestiach mowa? Między innymi o stan majątkowy, rodzinny oraz kwalifikacje zawodowe.

Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt na wysoką sumę, to warto zgłosić się wcześniej do doświadczonych doradców kredytowych kredyty Bydgoszcz. Wykwalifikowany doradca podpowie Ci, co można zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i zwiększyć szanse na otrzymanie wymarzonego kredytu.

Ocena zdolności kredytowej a rodzaj kredytu

Wielu kredytobiorców zastanawia się, czy ocena zdolności kredytowej zawsze przebiega tak samo niezależnie od tego, o jaki rodzaj kredytu wnioskujemy. Odpowiedź brzmi nie – inaczej będzie przebiegać ocena zdolności kredytowej w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy, a inaczej w przypadku kredytu hipotecznego. Im wyższy jest kredyt, który chcesz wziąć, tym dokładniej przyjrzą Ci się pracownicy banku.

W przypadku kredytów na wysokie sumy proces oceny zdolności kredytowej jest bardzo złożony. Nie bez powodu od złożenia wniosku do przyznania kredytobiorcy pieniędzy mija czasem nawet kilka tygodni. Bank musi mieć pewność, że spełniasz wszelkie kryteria.

Jakie czynniki mają wpływ na decyzję banku?

Większość instytucji finansowych przed udzieleniem kredytu sprawdzi: wysokość miesięcznych dochodów, formę zatrudnienia, historię kredytową, staż pracy, wiek, wykształcenie, stan cywilny. Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na to, jaka ostatecznie będzie decyzja banku w sprawie przyznania Ci kredytu. Twoje szanse na pozytywną odpowiedź na wniosek kredytowy może zwiększyć współpraca z doradcami kredytowymi https://kredyty-bydgoszcz.com.pl. Takie osoby wiedzą, jak zwiększyć zdolność kredytową oraz znajdą dla Ciebie najlepszą ofertę kredytową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here