Jak naprawdę uszczęśliwić psa

Każdy pies, niezależnie od swojej rasy, ma potrzeby, które, gdy są zaspokojone, powodują, że jest spokojny i szczęśliwy. Niektórzy właściciele chcą traktować swojego pupila tak samo, jak wszystkich domowników, zapominając, że pies ma inne potrzeby niż ludzie. Poczucie bezpieczeństwa, odpowiednia pielęgnacja i karmienie, zabawa oraz ruch, czas i miejsce na wyciszenie, czy ustalenie hierarchii – to najważniejsze z nich. Dlatego, gdy jeszcze raz w przypływie wielkiej miłości do swojego psiaka, pozwalasz mu na wszystko, to przygotuj się, że za jakiś czas konieczna będzie wizyta u behawiorysty, aby to wszystko odkręcić.

Pierwsze kroki z pieskiem

Gdy wprowadzasz psa do swojego domu, warto już od początku zadbać o pewne szczegóły. Pierwszym krokiem będzie z pewnością wybór odpowiedniej karmy, a następnie środków higienicznych. Psa nie kąpie się zbyt często (średnio co 2-3 miesiące), ale trzeba być gotowym na każdą ewentualność i o rodzaje psich szamponów można spytać w sklepie zoologicznym. W doborze właściwej karmy może pomóc nam weterynarz podczas pierwszej wizyty. Pies nie może jeść tego, co wszyscy domownicy, ponieważ jest to niebezpieczne dla jego zdrowia, może prowadzić do zatrucia, różnych chorób, a nawet zagrożenia życia.

Gdy już zadbamy o wybór karmy i pielęgnacji, kolejnym ważnym krokiem jest wybór legowiska dla psa. Już na początku warto sobie uświadomić, że nie będzie to wybór jednorazowy, bo zwierzę urośnie, a posłanie będzie się brudziło i niszczyło, im dłużej będzie eksploatowane. Możemy jednak wybrać je w taki sposób, aby służyło jak najdłużej.

Każdy chce mieć swoje miejsce

Legowisko jest dla psa bardzo ważnym miejscem w domu nie tylko ze względu na nocny sen. To także bezpieczna przystań, naznaczona zapachem, gdzie zwierzak może odpocząć po spacerze lub zapomnieć o stresujących wydarzeniach. Takie wyciszenie i odprężenie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju czworonoga, który bardzo jest wrażliwy na bodźce z zewnątrz. Także, gdy zwierzę jest chore lub smutne, znajdzie ukojenie w swoim legowisku.

Tak, jak każdy domownik powinien mieć swój kąt w domu, tak samo nasz pies, mimo swojego oddania, chce czasami odpocząć w swoim towarzystwie. Dlatego najlepszą lokalizacją jest miejsce w domu, gdzie panuje spokój, nie ma zbyt dużej krzątaniny, a zwierzak czuje w pobliżu obecność człowieka. Może więc to być wydzielony kąt w salonie lub w korytarzu, który nie jest zamykany. Legowisko dla psa jest również skuteczną alternatywą dla psa, który chce spać z nami w łóżku. Nauczenie go wybranej przez nas komendy, powinno przekonywać pupila, że każdy ma swój kąt w domu, w którym odpoczywa. Pies może też być przywoływany na legowisko, gdy jest np. uciążliwy podczas spożywania przez nas posiłku, lub gdy odwiedzają nas goście.

Jak wybrać psie spanie?

Gdy już jesteśmy na etapie wyboru legowiska dla psa, musimy dopasować je do wielkości pupila. W tym celu należy zmierzyć zwierzę od głowy do podstawy ogona i zostawić jeszcze luz na przynajmniej 10-15 cm. Prawdopodobnie, jeśli mamy szczeniaka, nasz przyjaciel będzie szybko rósł, ale nie ma też potrzeby kupować od razu ogromnego posłania, bo mały piesek nie będzie się w nim czuł bezpieczny. Dla młodych piesków nie wolno też wybierać tzw. domków z wikliny czy koszyków, gdyż od razu będą niszczone, a drzazgi dla niesfornego zwierzaka mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

Kolejną sprawą, o której trzeba pamiętać, jest konieczność utrzymania czystości w miejscu odpoczynku. Legowisko dla psa jest często wykorzystywane przez zwierzę jako schowek, także na pozostałości pożywienia. Poza tym zostanie zabrudzone od razu, gdy pies wróci z aktywnego spaceru w deszczu, czy na śniegu. Będzie to także oaza spokoju dla naszego czworonoga, gdy poczuje się chory lub osłabiony po zabiegu (np. sterylizacji czy kastracji). W tych wszystkich przypadkach posłanie powinno być czyszczone. Wybierając legowisko dla psa, musimy więc zwrócić uwagę, czy ma ściągany pokrowiec lub jak szybko wyschnie po praniu, gdyż wielu producentów oferuje posłania, które można prać w pralce w 30-40 stopniach. Cóż z tego, jeżeli potem kilka dni będziemy czekać, aż materia wyschnie.

Legowisko dla psa powinno też być wygodne i zdrowe. Materiał, którym jest wypełnione, powinien być odporny na odkształcenia (np. gąbka), a jeżeli zwierzę jest alergiczne, możemy spokojnie wybrać wypełnienie z dodatkiem silikonu, który nie uczula. Miękkie i elastyczne posłanie może być także pokryte hipoalergiczną tkaniną. Aby psu nie było zimno, warto zwrócić uwagę na grubość poduszki. Na rynku dostępne są także specjalne ortopedyczne posłania, chroniące i odciążające stawy.

Co jeszcze pokocha nasz pies?

Kolejną ważną potrzebą psa jest poczucie miłości i opieki ze strony właściciela. Decydując się na psa, warto także pamiętać, że kilka razy dziennie, bez względu na pogodę, zwierzak będzie musiał być wyprowadzany na spacer. Zaleca się, aby przynajmniej jedno wyjście dziennie było dłuższe, a pies został spuszczony ze smyczy, tak aby dał radę się wybiegać i socjalizować z innymi czworonogami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here