czyszczenie akwarium

Już chyba od dziecka wielu z nas lubiło zwierzaki. Niemal każde dziecko się cieszy, kiedy jakieś zwierzątko zobaczy. W końcu nie bez przyczyny dzieci tak bardzo lubią chodzić do zoo, gdzie mogą na żywo zobaczyć masę zwierzaków żyjących nawet poza Polską, jak – na przykład żyrafy, zebry, lwy, tygrysy, czy też hipopotamy. Dla dzieci to prawdziwa frajda móc zobaczyć takie zwierzaki na żywo, a nie tylko w bajkach.

Dziecko taką wizytę w zoo może zapamiętać na bardzo długo i z całą pewnością kiedyś będzie chciało ją powtórzyć. Bo w końcu w domu nie ma tylu różnych zwierzaków, prawda? Oczywiście możemy zadbać o to, by w naszym domu było jakieś zwierzątko. Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale zwierzęta mogą mieć bardzo dobry wpływ na nasze dzieci. Możemy zadbać więc o to, by w domu mieć jakiegoś zwierzaka, które może stać się dla naszego dziecka dobrym przyjacielem. J

ednak przy wyborze zwierzaka trzeba być ostrożnym, szczególnie jeżeli mamy zamiar – na przykład – zaadoptować psa. Wiadomo, że psy mogą porządnie człowieka zranić swoimi zębami. Lepiej nie ryzykować, że jakiś pies pogryzie nasze dziecko. Jeżeli więc chcemy psa, to najlepiej wybrać takiego, który ma spokojną naturę i lubi dzieci. Przy wyborze psa więc dobrze warto popytać ludzi pracujących w schronisku, który pies spełniłby takie wymagania.

To nie jest żadna przesada

Gdyśmy zaadoptowali psa, który jest dość nerwowy, to podczas zabawy z dzieckiem, gdyby dziecko go uderzyło przez przypadek albo gdyby nadepnęło mu na ogon, pies mógłby różnie zareagować, mógłby nawet rzucić się na nasze dziecko i je ugryźć. A tego żaden rodzic nie chce, prawda? Zatem jeżeli nie ufasz psom, możesz wybrać kota. Koty są słodkie, ale mają ostre pazury i niekiedy ciężkie charaktery. Jeżeli uważasz, że nie chcesz ani kotów, ani psów w swoim domu, to możesz pomyśleć o rybkach.

akwarium

Rybki z całą pewnością nie pogryzą twojego dziecka ani go nie podrapią. To duży plus przemawiający za rybkami, prawda? Żeby móc mieć rybki, trzeba by było oczywiście zakupić akwarium, by nasze rybki miały gdzie żyć. W końcu ryby potrzebują wody, prawda? A chyba nie zamkniesz rybek w słoiku? Akwarium jest odpowiednio duże, by da rybkom komfort i nieco przestrzeni, a ponadto na jego dnie możemy dać różne ozdoby, które będą wyglądały jak dno morskie. Oczywiście akwarium należy odpowiednio oświetlać i dbać o to, by filtr cały czas działał.

Jeżeli przestanie działać przez jakiś czas, naszym rybkom może zacząć brakować tlenu, a w konsekwencji tego rybki mogą pływać brzuchami do góry, a wtedy będziemy mieli pewność, że dana rybka jest martwa. Dziecko z całą pewnością nie byłoby zadowolone. Zatem warto dbać o to, by wszystko działało, jak należy.

Trzeba wiedzieć, że regularne czyszczenie akwarium jest równie ważne

W akwarium musi być czysto, tak jak musi być czysto w domu.Jeżeli dziecko jest nieco starsze, możemy powierzyć mu jakieś zadanie związane z dbaniem o dobro rybek. Coś łatwego, jak dbanie o to, by rybki nie musiały pływać z pustymi brzuszkami. Czyli po prostu możemy powierzyć naszemu dziecku zadanie karmienia rybek. Oczywiście przez jakiś czas powinniśmy nadzorować, czy dziecko faktycznie to robi i czy sypie rybkom odpowiednią ilość pożywienia.

Jeżeli upewnimy się, że wszystko przebiega dobrze, możemy zostawiać dziecko z tym same, ale warto pytać je czy aby na pewno nakarmiło rybki albo mu o tym przypominać, gdyby zapomniało. Zadania związanie z dbaniem o czystość w akwarium możemy na razie sami przejąć, ale możemy pozwolić dziecku, by nam w tym pomagało. Dziesięcioletnie dziecko powinno już sobie samo dać radę.

rybki

Dbanie o rybki dla dziecka może być dobrą nauką odpowiedzialności. Nauczy się również wrażliwości. Zrozumie, że niektóre stworzenia potrzebują ludzkiej pomocy, by przetrwać, zatem jeżeli człowiek decyduje się na posiadanie zwierzaka, musi o niego dbać, bo zwierzątko samo sobie nie poradzi, szczególnie wtedy, kiedy jest zamknięte w czterech ścianach naszego domu.

Posiadanie zwierzaka może być również dla dziecka odskocznią. Wiadomo, że nawet dzieci nie powinni uciekać od problemów, ale nie powinny też cały czas o nich myśleć. Zwierzątko może właśnie sprawić, że nasze dziecko skupi się także na jakichś pozytywnych aspektach, a nie samych negatywnych, jak na przykład brak rówieśników w szkole albo ciągłe wyśmiewanie się z niego. Wszyscy wiemy przecież, że nawet dorośli źle się czują, kiedy inni się z niego śmieją. A co dopiero dziecko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here