czym pomalować styropian

Styropian jest zwykłym i tradycyjnym materiałem budowlanym – wszyscy bardzo dobrze go znają, ale jednak mało kto potrafi go efektywnie i efektownie wykorzystać. Standardowe meble tworzone są przecież wyłącznie z najtwardszych gatunków. Do ich produkcji wykorzystuje się głównie drewno, z którego też powstają liczne artykuły dekoracyjne. One zresztą równie często tworzone są m.in. z porcelany czy plastiku, ale niewielka ilość osób pomyślałaby o tym, że nawet styropian mógłby się w nich świetnie sprawdzić.

Przeważnie jest on niestety biały i przez to sam w sobie nie wygląda w ogóle atrakcyjnie. Gdyby jednak udało się pomalować jego powierzchnię na zupełnie inną barwę, końcowy efekt mógłby być naprawdę dobry i skłoniłby wszystkich do jeszcze skuteczniejszego wykorzystania styropianu. Bo ten zwykły materiał budowlany może mieć naprawdę wiele ciekawych zastosowań. Wystarczy więc dowiedzieć się, czym pomalować styropian, aby uzyskać z tego standardowo białego elementu coś zupełnie innego i stworzyć z jednego z najtańszych materiałów budowlanych wspaniałe dekoracje dla domu czy mieszkania.

Jak zmienić kolor styropianu?

Oczywiście niektórym osobom nawet biały i zupełnie klasyczny styropian może przypaść do gustu – bez wątpienia sprawdzi się on między innymi w aranżacjach skandynawskich, w których główną rolę musi odgrywać minimalizm oraz jasne stonowane barwy. Czasem jednak okazuje się, że ten biały styropian zmniejsza dekoracyjność samych ozdób. Nawet najlepiej utworzone i perfekcyjnie wykonane przestają kogokolwiek zachwycać, gdy pojawiają się na tle równie białych ścian – a dość często zdarza się to w dekoracjach sal weselnych czy kościołów.

styropian

Kolor tego materiału budowlanego można natomiast zmienić w sposób bardzo prosty. Wystarczy zastosować jedną z efektywnych metod malowania styropianu i odpowiednio przeprowadzić cały zabieg. Ciekawym rozwiązaniem będzie m.in. owinięcie przygotowanych ze styropianu elementów dekoracyjnymi i wielobarwnymi foliami. Można je kupić niemalże w każdym sklepie z akcesoriami budowlanymi bądź dekoracjami i to za niewielką kwotę pieniędzy. Nie uszkodzą one w żadnym wypadku ani styropianu, ani przygotowanych z niego przedmiotów. Jedynie zauważalnie odmienią ich wygląd i nadadzą im zupełnie nowych, często bardzo interesujących barw.

A czym pomalować styropian, aby trwale zmienić jego wygląd?

Mimo iż zastosowanie dekoracyjnych folii może wydać się interesującą opcją, źle nałożone nie zaprezentują się zbyt estetycznie – zaczną odpadać od swojej powierzchni i przez to szybko mogą nadawać się wyłącznie do wyrzucenia. Pomalowanie styropianu jest zatem lepszą, efektywniejszą i trwalszą metodą. A jak ją przeprowadzić? Wbrew pozorom każdy może spokojnie poradzić sobie z takim zadaniem. Do jego wykonania potrzebne będą przede wszystkim właściwe i jakościowe farby.

Nie wszystkie produkty przeznaczone do malowania różnych powierzchni skutecznie pokryją białą barwę styropianu. Nieodpowiednie okażą się m.in. te preparaty, które w swoim składzie będą zawierać chociażby niewielką ilość rozpuszczalnika. Nałożone na styropian mogą go po prostu spalić lub zauważalnie zniszczyć, przez co nie będzie się on nadawać już do niczego więcej. Szukając odpowiedniej farby, najlepiej zwrócić uwagę na produkty przygotowane na bazie wody, które tego rozpuszczalnika w ogóle nie będą zawierać.

pomalować styropian

Dobrym wyborem okażą się także popularne farby akrylowe, których niewątpliwą zaletą jest bogata i zróżnicowana kolorystyka, pozwalająca na odszukanie niemalże idealnego odcienia dla styropianowych ozdób. Czym pomalować styropian? Oczywiście dobrą farbą, ale ważne jest również to, w jaki sposób będzie się ją nakładać na wybraną powierzchnię. Najlepiej robić to z pomocą zwykłego pędzla lub standardowego wałka. Tego typu narzędzia każdy powinien posiadać w swoim domu, a jeśli się ich nie ma, zawsze można je kupić za grosze w każdym sklepie budowlanym.

Dekoracje przygotowane ze zwykłego styropianu nieraz przypominają niezwykle luksusowe i drogie ozdoby, sprzedawane wyłącznie w tych najlepszych sklepach. Ich zaletą jest to, że można je przygotować za znacznie mniejsze pieniądze. Wystarczy zająć się tym samodzielnie i poświęcić na przeprowadzenie odpowiednich prac nieco więcej czasu. Pierwszym krokiem do wykonania styropianowych ozdób będzie zakup właściwych narzędzi – styropianu, ozdobnych folii, przyrządów do cięcia, farb i dodatkowych elementów dekoracyjnych. Następnie wystarczy tylko puścić wodze swojej fantazji i spróbować wyczarować coś naprawdę zachwycającego!

[Głosów:33    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here