cv

Każdy z nas choć raz aplikował do określonego miejsca pracy, gdy poszukiwał zatrudnienia. Szukanie pracy do tak naprawdę praca na cały etat. Poszukiwanie ogłoszeń, zapoznawanie się z ofertami, sprawdzanie, czy pasujemy na dane stanowisko i sporządzenie CV. Czasem obok CV pojawiał się list motywacyjny, gdy dany pracodawca oczekiwał go w swojej ofercie pracy. Te wszystkie czynności mogą zająć nam długie godziny, których upływu czasem nawet nie zauważymy.

Pisząc CV, na pewno niejednokrotnie mieliśmy wątpliwości na temat informacji, które w nim umieszczamy. Zwłaszcza jeśli chodzi o nasze dane osobowe, wizerunek czy firmy, dla których pracowaliśmy. Na pewno największe problemy to dla nas nasz wiek i wizerunek. „Czy umieścić swoją datę urodzenia? A co jeśli wydam się za stary na dane stanowisko? Czy w CV musi być zdjęcie? A czy nie będzie tak, że się komuś nie spodobam i mnie nie zatrudni?” – to główne pytania, które zadają sobie kandydaci na dane stanowisko pracy.

Czy w CV musi być zdjęcie?

Odnośnie tego pytania można spotkać się z dwoma przeciwstawnymi sobie stanowiskami. Pierwsze z nich mówi, że lepiej, gdy w CV umieścimy nasze zdjęcie. Czyli odpowiadając na pytanie „czy w CV musi być zdjęcie?” odpowiadamy, że tak – powinno się w nim pojawić. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że już od samego początku wydajemy się dla rekrutera i przyszłego pracodawcy bardziej wiarygodnymi kandydatami. Nie staramy się ukryć naszego wyglądu ani niczego innego zamieszczonego w naszym życiorysie.

Pokazujemy się takimi, jakimi jesteśmy naprawdę. Dodatkowo umieszczając nasze zdjęcie obok informacji dotyczących naszego zatrudnienia i wykształcenia, budujemy wiarygodność w oczach rekrutera i przyszłego pracodawcy przez to, że po prostu nie kłamiemy w CV. Nie umieszczamy fikcyjnych stanowisk, okresów zatrudnienia czy danych na temat naszego wykształcenia. Czyli mówimy prawdę. Coś, co rekruterzy i przyszli pracodawcy bardzo lubią.

Skoro odpowiedzieliśmy twierdząco na pytanie „czy w CV musi być zdjęcie”, zastanówmy się teraz jakie to zdjęcie powinno być. Niestety nie każde zdjęcie nadaje się do umieszczenia w naszym życiorysie. Wstawiając nieodpowiednie zdjęcie, możemy nie tylko się najzwyczajniej w świecie ośmieszyć, ale również raz na zawsze pożegnać się z naszą pracą marzeń.

czy w cv musi być zdjęcie

Najlepiej, gdybyśmy umieścili zdjęcie legitymacyjne lub dyplomowe, które robił nam fotograf w profesjonalnym studio. Niezbyt dobrze wyglądają tzw. „selfie” cykane na plaży, w sklepie podczas zakupów czy tuż przed suto zakrapianą imprezą. Takie zdjęcie na pewno sprawi, że nasza kandydatura zostanie odrzucona bez zapoznawania się z treścią naszych dokumentów aplikacyjnych. Pamiętajmy, że im bardziej profesjonalnie, tym lepiej. Nie idźmy w tym zakresie na łatwiznę.

Drugie ze stanowisk, które odpowiada negatywnie na pytanie „czy w CV musi być zdjęcie?” wytłumaczone jest tym, że rekruterzy i przyszli pracodawcy nie powinni się sugerować czyimś wyglądem przy akceptacji lub odrzuceniu czyjejś kandydatury. Stronniczy rekruter może np. odrzucić czyjąś aplikację tylko dlatego, że czyjaś mina bądź brak uśmiechu na twarzy nie będą mu się podobały.

Albo np. ciemny kolor włosów będzie dla niego przyczyną odrzucenia kandydatury przyszłej pracownicy tylko dlatego, że preferuje on jasny kolor włosów u kobiet. Jakakolwiek cecha związana z wyglądem przyszłego pracownika może niestety sprawić, że jego aplikacja wpadnie do folderu „kosz” i nigdy stamtąd się nie wydostanie.

Jaka jest zatem właściwa odpowiedź na pytanie „czy w CV musi być zdjęcie?”, skoro mamy obok siebie dwa odmienne i przeciwstawne sobie nawzajem stanowiska? To zależy. Jeśli naszym zdaniem będzie lepiej umieścić naszą fotografię w CV, dlatego że to nam w czymś pomoże albo podkreśli nasze cechy osobowości, uwiarygodni nasz staż pracy i wykształcenie, to nie ma przeszkód, by to zrobić.

Natomiast, gdy nie czujemy się swobodnie, wklejając nasz wizerunek w plik dokumentów aplikacyjnych, nie róbmy tego. Podkreślmy za to nasze CV dodatkowymi grafikami, kolorami, czcionkami i wierzmy w to, że takie informacje powinny być wystarczające dla rekruterów i przyszłych pracodawców.

w cv zdjęcie

Pamiętajmy o jeszcze ważnej kwestii. Gdy w ogłoszeniu o pracę znajdziemy informację, że przyszły pracodawca życzy sobie nasz życiorys wraz ze zdjęciem, wyślijmy mu aplikację z naszym wizerunkiem. Na niektóre stanowiska przesiew wyglądu zewnętrznego jest konieczny już na samym początku.

Takie sytuacje możemy znaleźć, aplikując np. na stanowiska pracownika obsługi kelnerskiej, hostessy, przedstawiciela handlowego czy wizażysty. Niezbędne w tych zawodach jest to, by przyszły pracownik odznaczał się nienagannym i schludnym wyglądem. Więc mając takie sytuacje i stanowiska pracy na uwadze, powinniśmy odpowiedzieć twierdząco na pytanie „czy w CV musi być zdjęcie?”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here