czy warto iść na studia

Akademik, zniżki na piwo, niekończące się imprezy a pomiędzy tym wszystkim – sesja. Wielu maturzystów, wybierając ścieżkę dalszego kształcenia tak właśnie wyobraża sobie studiowanie. Czy warto iść na studia, by skosztować legendarnego, studenckiego życia?

Wyższym wykształceniem w papierach pochwalić się warto, ale w dzisiejszych czasach znaczenie dyplomu wyższej uczelni nie stanowi już przepustki do kariery i rynku pracy. Dlatego o tym, czy warto iść na studia decydujemy nie wiedząc tak naprawdę co czeka nas po ukończeniu uczelni. Istotny jest wybór kierunku na jaki zdajemy oraz motywacje, którymi kierujemy się decydując o jego wyborze. Dlatego odpowiedzi na pytanie czy warto iść na studia, jest kilka, a każda to indywidualny przypadek.

Studenckie życie

Wiele osób decyduje się na wybór jakichkolwiek studiów, tylko po to aby zakosztować swobody, jaka od pokoleń owiewa mit studenckiego życia. Imprezy w akademikach, promocje w knajpach i restauracjach na legitymacje studencką oraz zniżki do instytucji kultury i na bilety komunikacyjne, to dla niektórych jedyny powód na to, co robić z przyszłością.

Przypadkowy wybór kierunku nie jest determinowany marzeniem o karierze w danym zawodzie. Nie jest też odpowiedzią na dylemat czy warto iść na studia. To jedynie prosta droga na przedłużenie młodości, odsuwanie samodzielności i obowiązku zarabiania na siebie. Często jednak taka decyzja sprawia, że po kilku latach budzimy się w przeświadczeniu o zmarnowanym czasie. Kiedy nasi znajomi wybierają pierwsze staże my głowimy się nad tym co dalej, a często przerywamy kształcenie w poczuciu porażki.

Kierunek: kariera

O tym czy warto iść na studia, często decydują nasze zainteresowania. Jeżeli od podstawówki fascynują nas atlasy anatomiczne, a doświadczenia chemiczne stają się codzienną pasją na tyle, że robimy je we własnej kuchni ku przerażeniu rodziców, studia w zakresie medycyny lub farmacji okazać się mogą dobrym wyborem.

Grunt to pasja, która mimo przeciwności przez lata pcha nas w określonym kierunku i determinuje nasze codzienne życie. W takim wypadku studia są naturalną kontynuacją zainteresowań, określającą naszą przyszłą karierę i zawodowy start. W tej sytuacji, dylemat czy warto iść na studia, w ogóle nie istnieje, a lata spędzone w murach uczelni stają się naturalną formą spędzania czasu i sposobem na życie.

biblioteka

Motyw: pieniądze

Czy warto iść na studia tylko po to, by mieć status osoby uczącej się? Wiele osób pobierających świadczenia pieniężne, takie jak alimenty lub renta decyduje się iść na studia po to by mieć stały dochód. Trudno oceniać taką motywację, bo ryzyko zderzenia się z realiami rynku pracy może być bolesne gdy osiągniemy dwudziesty szósty rok życia, ustawowo sankcjonujący możliwość pobierania świadczeń dla osób uczących się i innych związanych z wiekiem przywilejów.

Czasem jednak o życiowych wyborach decyduje przypadek, więc jeśli wybieramy jakiś kierunek w poczuciu „przeczekania”, jednocześnie jednak pokrywa się on z naszym hobby bądź innymi zainteresowaniami, możemy nawet nie zauważyć jak przerodzi się on w sposób na życie, w tym także zawodowe.

Wymiany studenckie, granty i inne przywileje

Jeżeli w trakcie przeglądania informatora maturalnego nic nie urzeka nas na tyle by chcieć złożyć papiery na daną uczelnię, nie ma powodu do zmartwień. Studia to nie tylko zabawa czy nudne siedzenia na wykładach w dusznych murach uczelni. Nierzadko zdarza się, że mimo wyboru niesatysfakcjonującego nas kierunku, uczelni ma nam do zaoferowania o wiele więcej. Bo na przykład, czy warto iść na studia po to, by zwiedzać świat?

studia

Wystarczy mieć aktualną legitymację i otwarty umysł, aby w pełni skorzystać z możliwości jakie poza programem nauczania ma nam do zaoferowania niemalże każda uczelnia. wymiany studenckie pomiędzy większością europejskich krajów, to doskonały sposób na podróżowanie oraz poznawanie nowych ludzi z całego świata. Oprócz popularnych „erasmusów”, przy większości uniwersytetów i akademii działają studenckie organizacje pozwalające na rozwijanie swoich umiejętności i predyspozycji.

Liczne wolontariaty w najdalszych zakątkach świata, możliwość sprawdzenia się na szczeblach kariery w fundacjach i innych organizacjach studenckich to najlepszy trening kompetencji i przygotowanie do „dorosłej” kariery w przyszłości. Nawet jeżeli nie mieścimy się w pierwszej piątce najlepszych studentów na roku, doświadczenie zdobyte w ten sposób będzie w przyszłości warte wiele więcej niż piątki w indeksie.

A może nie warto?

Jeżeli czujemy jednak, że studia to strata czasu, głowa do góry. Obecny rynek pracy bardziej chłonie pasjonatów znających swoją dziedzinę niż akademików. Może warto rozglądnąć się za dobrą szkołą policealną, która pozwoli nam zdobyć wymarzony zawód?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here