Przerejestrowywanie auta

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego samochodu od poprzedniego właściciela, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić jego stan, pochodzenie, komplet naprawczy oraz czy nie został skradziony. Nowy nabywca auta jest zobowiązany do zarejestrowania pojazdu w urzędzie komunikacji.
Zanim zgłosimy się w celu rejestracji, należy wcześniej udać się do urzędu skarbowego, aby opłacić podatek od wzbogacenia. W tym celu wypełniamy na miejscu odpowiedni formularz od czynności cywilnoprawnych, czyli deklarację PCC-3. Ten dokument bez problemu odnajdziemy w urzędzie skarbowym. Wysokość opłaty za zakup samochodu wynosi dwa procent wartości auta wpisanej w umowie kupna-sprzedaży.
Po załatwieniu wszelkich formalności w skarbówce, udajemy się z dokumentem potwierdzającym opłatę za auto do wydziału komunikacji.
Ile kosztuje przerejestrowanie auta ?
Jeśli chodzi o przerejestrowanie nabytego wcześniej samochodu, trzeba się przygotować na wydatek rzędu sto osiemdziesiąt złotych. W cenie tej opłaty mamy nowy dowód rejestracyjny – koszt 54 zł, znaki legalizacyjnej- koszt 12,5 zł, nalepkę kontrolną
– koszt 18,5 zł, pozwolenie czasowe – koszt 13,5 zł oraz opłatę ewidencyjną – koszt 2 zł. Największym wydatkiem dla nas, będzie nabycie nowych tablic rejestracyjnych, gdyż jest to koszt osiemdziesiąt złotych. Jeżeli jednak właściciel samochodu zażyczy sobie tzw. tablice indywidualne, wówczas poniesie ogromny koszt – ponad tysiąc złotych.
W czasie wizyty w wydziale komunikacji, nowy nabywca powinien posiadać przy sobie, wypełniony wniosek o rejestrację, dowód rejestracyjny tego pojazdu, umowę kupna-sprzedaży, kartę pojazdu, ubezpieczenie OC, wymontowane dotychczasowe tablice rejestracyjne i dowód osobisty.
Warto także upewnić się, że nasze nowe auto posiada aktualny przegląd techniczny, który potwierdza jego sprawność i możliwość poruszania się bezpiecznie po drodze. Jeżeli, zdarzy się, że jego termin upłynie w ciągu paru dni, korzystniej będzie dla nas, jeśli uzyskamy nowy wpis do starego dowodu. Na te wszystkie czynności związane z przerejestrowaniem nabytego auta w wydziale komunikacji mamy trzydzieści dni od zakupu naszego samochodu.

geostrefa.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here