Objawy zapalenia stawów

Schorzenie, którym jest zapalenie stawów ma tę cechę charakterystyczną, że prawie zawsze jego objawy są takie same. Nie ma tutaj żadnego znaczenia, w jakich stawach pojawia się stan zapalny. Najczęściej zapalenie atakuje stan kolanowy, barkowy, nadgarstka, czy też stawu łokciowego.
Źródło pochodzenia zapalenia można podzielić na trzy rodzaje. Zapalenie może być spowodowane obecnością bakterii, wirusów lub idiopatyczne, czyli takie, które trudno zdiagnozować i wyjaśnić ich pochodzenie. Zachorować mogą przede wszystkim te osoby, które narażone są na wszelkiego typu infekcje, zaburzenia pracy układu odpornościowego. Powodem zachorowań są też układy mechaniczne. Na zapalenie stawów narażone są osoby starsze oraz dzieci. Zapalenie stawów jest oddzielną chorobą, ale bardzo często jest ono skutkiem znacznie poważniejszych schorzeń.
Objawy zapalenia stawów uzależnione są od rodzaju tej choroby. W przypadku typowego zapalenia, choroba prowadzi do zwyrodnienia chrząstki stawowej. Z czasem dochodzi do jej zwyrodnienia, uszkodzenia oraz zniekształcenia. Prowadzi to do ograniczenia ruchomości. Objawy zmian w chrząstce stawowej są niezwykle charakterystyczne. Jest to ból, zmianom towarzyszy obrzęk przy jednoczesnym zesztywnieniu stawów. W miejscu zlokalizowania stawu zauważalne i odczuwalne jest ocieplenie skóry. Do tego dochodzi zaczerwienienie.
Jedną z częściej występujących odmian chorób stawów jest osteoartroza. Pod tym pojęciem kryje się choroba zwyrodnieniowa. Jest to bolesne schorzenie, które jednocześnie oznacza dla chorego ograniczeniem możliwości ruchowej stawu.
Reumatoidalne zapalenie stawów – trudno jest wytłumaczyć źródło jego pochodzenia. Najczęściej pojawia się u ludzi w przedziale wiekowym 40-55 lat. Objawy od razu zdradzają tę odmianę zapalenia. Widoczne jest zaczerwienienie i obrzęk stawów rąk i stóp. Charakterystyczną cechą jest to, że obrzęk oraz zaczerwienie występuje symetrycznie. Czasem pojawią się też guzki reumatoidalne. Guzki te powstają w okolicach łokci.

www.dzienreumatyzmu.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here