Nowoczesne okna – możliwości, jakie dają

0
256

Wybór okien do domu nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Na rynku jest wielu producentów oraz różne modele i serie stolarki. Aby więc lepiej podjąć decyzję, warto wiedzieć, jakie możliwości stwarzają dzisiejsze okna oraz drzwi balkonowe.

Energooszczędność przede wszystkim

Zdecydowanie jedną z najważniejszych kwestii, jaką należy się kierować podczas zakupu, jest energooszczędność okien. Dlatego też nie należy pozostawiać wyboru przypadkowi ani kierować się wyłącznie ceną. Każdy zakup materiałów i wykończeń warto też konsultować z wykonawcami budowy lub remontu, ale ostateczne samemu podjąć decyzję. Może się okazać, że okna droższe w zakupie mają znacznie korzystniejszy stopień izolacji. A dowiemy się tego porównując współczynniki przenikania ciepła. Im niższe, tym bardziej szczelne jest okno i więcej pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Świeże powietrze bez wychładzania, czyli mikrowentylacja

Nowoczesnych okien nie trzeba otwierać szeroko do wietrzenia, zostawiać uchylonych lub całkowicie zamkniętych. Dobre okna mają okucia pozwalające na więcej ustawień. Jednym z nich jest rozszczelnienie, czyli możliwość przepływu niewielkiego strumienia powietrza bez uchylenia okna w takim stopniu, by odczuwalnie wychłodzić pomieszczenie.

Zabezpieczenia przed włamaniami

Okna przeciwwłamaniowe mogą mieć różne poziomy zabezpieczeń. To nie tylko wzmocniona szyba i czujnik włączający alarm, ale także rozwiązania uniemożliwiające wyważenie okna, rozwiercenie klamki czy ramy.
Przy okazji – bezpieczne szyby oraz klamki na klucz to również znakomite rozwiązanie do pokoju dziecka. Gwarantują, że nasza pociecha nie otworzy sama okna, a w razie jego rozbicia nie zostanie skaleczona przez odłamki szkła.

Okna PCV czy drewniane?

Obecnie do wyboru są różne rozwiązania. Niejedna osoba, która remont robiła kilkanaście lat temu, będzie zdziwiona tym, że to drewniane okna są nie tylko znacznie droższe, ale i potrafią być bardziej energooszczędne. To dlatego, że dziś wykorzystuje się w nich ten sam sposób montażu szyb, co w oknach PCV. Ramy konstruowane są warstwowo, w taki sposób, żeby uniknąć ich wyłączania. Wybór typów okien jest więc naprawdę różnorodny.

A co z hałasem?

Oprócz współczynnika przenikania ciepła (oznaczonego Ug) warto także zwracać uwagę na współczynnik Rw, informujący o stopniu izolacji akustycznej. Generalnie okna trzyszybowe będą bardziej dźwiękoszczelne niż dwuszybowe. A jeśli mieszkamy w szczególnie hałaśliwej okolicy, warto wybrać okna z szybami dźwiękochłonnymi, dodatkowo pokrytymi folią akustyczną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here