Kaszel palacza to coś więcej niż uciążliwy objaw – czy pomogą tabletki na chrypę

Uporczywy i bardzo charakterystyczny kaszel palacza może pojawić się już po kilku miesiącach nałogowego palenia, ale czasem zaczyna męczyć dopiero po wielu latach. To przede wszystkim objaw podrażnienia gardła i głębszych dróg oddechowych. Co robić, aby był mniej uciążliwy?

Dym papierosowy uszkadza naturalne funkcje gardła i z czasem skutecznie blokuje odkrztuszanie wydzieliny. Jedynym sposobem na całkowite pokonanie kaszlu palacza jest rozstanie z nałogiem. Dolegliwość zapewne będzie się jeszcze utrzymywać przez kilka tygodni od ostatniego papierosa, ale z pewnością w końcu ustąpi. Wypróbuj metody, dzięki którym kaszel palacza będzie przynajmniej odrobinę mniej uporczywy.

Sposoby na kaszel palacza

Podstawą łagodzenia dolegliwości jest odpowiednie nawilżenie gardła. Kaszel to przede wszystkim skutek przesuszenia dróg oddechowych. Spore znaczenie ma dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wody, to jednak może nie wystarczyć. Aby produktywnie odkrztuszać wydzielinę, warto stosować inhalacje i nebulizacje, np. z soli fizjologicznej. Pamiętaj, że gardło osoby palącej ma zwykle uszkodzoną śluzówkę, a standardowe nawilżanie jej nie zregeneruje.

Kaszel palacza powinien być mniej dokuczliwy jeśli postawisz na ziołowe napary z tymiankiem, lawendą czy babką lancetowatą. Do nieco przestudzonego napoju warto dodawać miód, który działa zbawiennie na podrażnione gardło. Odkrztuszanie ułatwią też imbir i cebula. Działają łagodząco i przeciwzapalnie, więc zwiększą szansę uniknięcia infekcji, na które palacze są bardziej narażeni.

Tabletki na chrypę pomocne przy kaszlu palacza

Kaszel jest objawem wtórnym podrażnienia gardła, dlatego dolegliwości skutecznie łagodzą tabletki na chrypę. Przy męczącym i nawracającym kaszlu warto sięgnąć po takie preparaty, które zawierają kwas hialuronowy w tabletkach, gdyż mają one silne właściwości nawilżające. Dobrym przykładem będą tabletki na chrypę Cevitt® Gardło – zawierają składniki, które w połączeniu ze śliną tworzą na błonie śluzowej żelowy opatrunek i długo utrzymują efekt nawilżenia. Kwas wchłania ogromne ilości wody i po przywarciu do gardła działa na nie kojąco. Dzięki tabletkom na chrypę dolegliwości stają się mniej uciążliwe, a gardło ma szansę na regenerację.

Kaszel palacza czy coś więcej?

Dzięki domowym metodom i tabletkom na chrypkę kaszel przestaje być męczący, ale wcale nie przestaje być groźny. To wyraźna oznaka, że układ oddechowy nie funkcjonuje prawidłowo. Czasem kaszel palacza oznacza tylko podrażnienie gardła, ale może być też objawem wielu poważnych konsekwencji palenia: astmy, zapalenia oskrzeli, gruźlicy, a nawet raka płuc.

Pamiętaj, że konsultacji wymaga każdy kaszel, który utrzymuje się od kilku tygodni. Skonsultuj się pilnie z lekarzem, jeśli kaszlowi towarzyszą duszności, a w wydzielinie pojawia się krew.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here