czytanie książek po angielsku

Znajomość języków obcych to w czasach współczesnych konieczność, która nie tylko pozwoli nam na odbywanie dalekich podróży, lecz także zagwarantuje otrzymanie wymarzonej posady. W internecie odnaleźć można wiele rankingów wyróżniających te języki, których opanowanie może okazać się najbardziej opłacalne, a wśród nich odnaleźć można chiński, rosyjski czy hiszpański.

Jednak niezaprzeczalną podstawą, w każdym przypadku, jest angielski. Nic dziwnego — językiem tym posługuje się już 984 milionów osób z całego świata, co daje mu trzecią pozycję w światowej klasyfikacji (według danych z roku 2017). Stanowi on swego rodzaju uniwersalny sposób komunikacji, pozwalający porozumieć się z każdym obcokrajowcem. W dodatku język ten należy do tych łatwiejszych i przystępniejszych w nauce, a zrozumienie jego zasad nie jest tak ciężkie, jak mogłoby się wydawać.

Metod na naukę języka jest wiele i wcale nie trzeba dysponować wysokim budżetem, by przyswoić podstawową wiedzę w niedługim czasie. Zapisanie się na kursy językowe to idealny pomysł w momencie, gdy podszkolić chcemy wymowę opanowanych już słówek, a także nauczyć się bezproblemowo komunikować w języku angielskim. Jest to ważne, gdyż strach przed złą wymową często powstrzymuje nas przed poznaniem nowej osoby, pochodzącej z innego kraju.

Jednak by móc się komunikować, należy znać słówka — bez nich nawet perfekcyjna znajomość czasów czy koniugacji nie ma znaczenia. Operowanie bogatym słownictwem poprawi naszą ekspresyjność — bez problemu będziemy mogli na głos wyrazić swoje myśli, bez obawy, że zostaniemy mylnie zrozumiani. Najprostszym sposobem na naukę słówek byłoby wzięcie zwykłego słownika j.angielskiego i „wykucie” ich na pamięć, ale tego rodzaju zaznajamianie się z obcym językiem prawdopodobnie już po kilku minutach stałoby się nużące.

książki

Warto rozejrzeć się więc dookoła i odnaleźć pomoc dydaktyczną w przedmiotach codziennego użytku. Jednym z możliwych sposobów jest przyklejenie tak zwanych fiszek do rzeczy, z których często korzystamy. Dłuższe wyrażenia zapisywać można na specjalnej tablicy, ścianie lub lustrze — ważne, by było to miejsce, które widujemy kilkakrotnie w ciągu dnia. Inną metodą jest oglądanie filmów i seriali w języku angielskim, najlepiej z włączonymi napisami.

Dzięki temu będziemy w stanie pobudzić do działania nie tylko nasz słuch, lecz także wzrok i sprawdzić, jak wiele zwrotów jesteśmy w stanie już zrozumieć. Oglądanie niektórych scen kilkakrotnie i zapamiętywanie użytych przez bohaterów wyrażeń to dobry sposób na to, by poznać typowe hasła dla danej społeczności. Inną zaś metodą, wartą uwagi, jest czytanie książek po angielsku.

Czytanie poprawia rozwój fantazji, pobudza kreatywność i poszerza wiedzę o świecie. Dzięki temu poprawiamy także kondycję naszego mózgu i wzbogacamy nasze słownictwo. Dlaczego więc, podczas nauki obcego języka, zapominamy o czytaniu tamtejszej literatury? Wydaje nam się, że żeby czytać po angielsku, musimy płynnie operować tym językiem. Założenie to jest jednak błędne — jest to przyjemna i skuteczna metoda, której skutki odczuwalne są w szybkim czasie.

Jak rozpocząć swoją przygodę z czytaniem książek po angielsku?

Najważniejsze to ustalić, w jakim stopniu znamy już język obcy. Jeśli dopiero zaczynamy, wiadome jest, że najlepiej sięgnąć po książki napisane w lekki, przystępny sposób. W tym przypadku sprawdzą się baśnie, opowiastki i krótkie teksty, które napisane zostały z myślą o dzieciach. Jeśli jesteśmy jednak bardziej ambitni, możemy sięgnąć po znane klasyki, które poruszają interesujące nas dziedziny życia. Dzięki temu będziemy w stanie zrozumieć więcej, a zawarta w literaturze treść nie odrzuci nas i nie zanudzi.

czytanie książek

Dobrą opcją może okazać się przeczytanie ulubionej książki, jakiej treść doskonale znamy w języku rodzimym. Okaże się to pomocne przy zrozumieniu fabuły, a także zaoszczędzi nasz czas, który zapewne poświęcilibyśmy na tłumaczenie poszczególnych fraz.
Idealną opcją dla osób, które chciałyby nauczyć się czytać po angielsku, są książki, które posiadają specjalne opracowanie. Są one dostępne już w wielu księgarniach i w dodatku nie kosztują wiele.

Te specjalne wydania znanych pozycji zawierają pomocne wyjaśnienia, tłumaczenia ciężkich słów na język polski i wskazówki pomagające w czytaniu. Jeśli jednak posiadamy w domu książkę bez takiego opracowania, możemy sami poradzić sobie z wszelkimi trudnościami. Wystarczy, że podczas czytania zaznaczymy nieznane nam frazesy i od razu je przetłumaczymy — warto zaopatrzyć się więc w dodatkowy zeszyt, w którym będziemy mogli robić notatki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here