Czym wyprać dywan

0
131
czym wyprać dywan

Każdy z nas lubi mieszkać w czystym, przytulnym domu. Nie lubimy brudu, śmieci, nagromadzonego kurzu w kątach, na półkach. Złe wrażenie robią też na nas plamy – czy to na obiciu fotela, kanapy, czy na dywanie. Warto więc sprzątać regularnie i doprowadzić nasz dom do czystości, by nie wstydzić się przed rodziną i znajomymi tym, co mogą spotkać, przekraczając próg naszego domu.

Jeśli naprawdę nie mamy czasu na samodzielne sprzątanie, wynajmijmy kogoś do sprzątania. A jeśli nas na to nie stać, to czym prędzej poznajmy tajniki skutecznego i szybkiego sprzątania niewielkim kosztem. Jednym z przydatnych tematów odnośnie samodzielnego sprzątania jest dbanie o dywany. Nawet nowy dywan może ulec szybkiemu zabrudzeniu, zwłaszcza jeśli mamy dzieci lub zwierzaki. Warto znać sposoby na to, czym wyprać dywan, jak czyścić dywan z określonych zanieczyszczeń i jak często to robić. Czym wyprać dywan? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Na początku musimy zaznaczyć, że dywany uwielbiają być regularnie czyszczone i odkurzane. Po stwierdzeniu na dywanie plamy musimy na nią szybko reagować i ją wyczyścić. Nie warto czekać, bowiem tak długo „trzymane” plamy na naszych dywanach mogą się zemścić i nie dać się łatwo usunąć. Wówczas nawet najlepsze metody na to, czym wyprać dywan okażą się nieskuteczne.

Natomiast jeżeli chodzi o odkurzanie dywanu – warto robić to więcej niż raz na tydzień. Jeśli nasz dom albo mieszkanie jest w centrum miasta, a kurz przedostaje się do wnętrza przez otwarte okna w rekordowym tempie, będziemy musieli odkurzać codziennie. Podobnie z małymi dziećmi i zwierzakami, które też mogą ubrudzić nasze dywany. Poniżej przedstawiamy nasze sposoby na to, czym wyprać dywan, aby zapewnić sobie czystość w domu na dłużej.

salon

Czym wyprać dywan?

Wszystko zależy od tego, w jakim stanie nasz dywan jest i co mu się przytrafiło. Jeśli miał bliskie spotkanie z plamą, która liczy już sobie dobre kilka miesięcy, a nawet lat, może nie być tak łatwo. Plamy należy czyścić od razu. Najbardziej znaną metodą na to, czym wyprać dywan jest użycie płynu do mycia naczyń lub szamponu. Chodzi tutaj o rozrobienie szamponu lub mydła w wodzie i energiczne pocieranie pianą o plamę. Taki sposób może nam pomóc w pozbyciu się świeżych i nieszkodliwych plam.

Jeśli jednak sposób ten zawiedzie, będziemy musieli użyć octu i sody oczyszczonej – niezawodnych składników w naszej kuchni, które nie raz pomogą nam w sprzątaniu. Miksturą z octu i wody oraz pastą przygotowaną z sody możemy zlikwidować nawet najbardziej uporczywe plamy. Wodę i ocet mieszamy w proporcji 1:2, a pastę z sody przygotowujemy w ten sposób, że sodę i wodę mieszamy ze sobą tak, aby uzyskać pastę. Zabrudzenia zneutralizowane za pomocą octu i sody należy później przemyć wodą z mydłem dla lepszego efektu.

A jeśli mamy do czynienia z tłustymi plamami lub zabrudzeniami od wina, to czym wyprać dywan? Wówczas znów posiłkujemy się sodą oczyszczoną. Najpierw delikatnie przecieramy plamę suchą szmatką, a następnie posypujemy ją sodą, aż do całkowitego jej wchłonięcia. Tak pozostawioną sodę usuwamy kilka godzin później za pomocą odkurzacza. Wyprany w ten sposób dywan „na sucho” powinien być czysty i pozbawiony tłustych plam lub zacieków z wina.

Możemy jeszcze spotkać się z plamami z wosku, zwłaszcza jeśli jesteśmy miłośnikami świec zapachowych. Czym wyprać dywan, jeśli przez przypadek wylaliśmy na niego nieco wosku? Wtedy najlepiej jest użyć ręcznika papierowego i żelazka. Przykładamy na plamę z wosku odrobinę ręcznika papierowego, a następnie zaprasowujemy plamę ciepłym żelazkiem. Taka metoda powinna szybko i sprawnie zneutralizować naszą plamę.

dywan

Kolejną metodą na to, czym wyprać dywan, jest skorzystanie z odkurzacza do prania dywanów. Obecnie na rynku jest wiele modeli, dzięki którym jeszcze skuteczniej możemy dbać o porządek w naszych domach. Odkurzacz jest łatwiejszy w użyciu, ma większą moc i pozwoli uzyskać jeszcze lepsze efekty. Poza tym będziemy mogli użyć takiego odkurzacza w sprzątaniu naszego samochodu. Jest to dodatkowy plus tego urządzenia, bowiem odkurzacz do prania dywanów lubi się z tapicerką. Cena takiego odkurzacza rekompensuje efekt, który dzięki niemu będziemy mogli uzyskać.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o ostatniej metodzie na to, czym wyprać dywan. Możemy wyprać go „na sucho” za pomocą sody oczyszczonej. Rozsypujemy sodę na dywan i pozostawiamy ją na kilka godzin. Następnie odkurzamy dywan. Soda nie tylko oczyści dywan, ale też pomoże w pozbyciu się przykrych zapachów z dywanu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here