Byłe miasta wojewódzkie – Konin

0
848

Jednym z byłych miast wojewódzkich jest położony nad Wartą Konin. Obecnie to niemal 74 tysięczne miasto na prawach powiatu. Wielu mieszkańców jednak z sentymentem wspomina czasy, gdy Konin był miastem wojewódzkim. Na przestrzeni lat miasto bardzo się rozbudowało i niemal połączyło z okolicznymi miejscowościami. Niektóre z nich stały się nawet dzielnicami Konina.

Stara część miasta leżąca za rzeką jest najlepszym miejscem do znalezienia kilku zabytków. Najbardziej znanym jest chyba słup milowy – słup koniński, położony nieopodal gotyckiego kościoła św. Bartłomieja. Ratusz Miejski znajdujący się na Starym Rynku jest również jedną z ciekawych budowli, bo ze względu na przylegające ulice ma on kształt trapezu. Uliczki Starego Konina są wąskie, a te znajdujące się w pobliżu Rynku, wyłożone są starodawnymi „kocimi łbami”. Gdybyśmy chcieli wyszukać hasło „nieruchomości na sprzedaż Konin” w serwisie https://kazo.pl/konin_konin, to na starej jego części raczej takich nie znajdziemy. Tutaj królują odnowione budynki, zabytki takie, jak Synagoga czy Dworek Zofii Urbanowskiej.

Nowa część miasta to z kolei mieszanina przeplatających się ze sobą bloków i domków jednorodzinnych. Począwszy od centrum Konina, aż po obrzeża ta zasada się utrzymuje. W tej części miasta najstarszymi budowlami są Wieża Ciśnień, obecnie używana jako galeria, oraz tzw. „Pałacyk”, który dawniej mieścił pałacyk ślubów. Obecnie jest to hotel i restauracja. Nieruchomości na sprzedaż Konin, to raczej miejsca na obrzeżach miasta, tam, gdzie jest jeszcze przestrzeń do budowania domów. Niekiedy są to już tereny podlegające pod sąsiednie gminy, choćby Kawnice, Stare Miasto czy Brzeźno.

Gospodarka Konina długo obracała się wokół jedynej w Polsce huty aluminium, Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz kopalni odkrywkowych. To właśnie Konińskie Zagłębie Węgla Brunatnego przyciągało do miasta wielu pracowników z odległych części kraju. Obecnie miasto jest nieco zatrzymane w swoim rozwoju ze względu na kończenie się zasobów węgla (największego zakładu pracy w regionie). Pojawiają się jednak nowe możliwości na rozwój tego miasta, jak chociażby odkryte źródła geotermalne. Pozostaje nam poczekać na stworzenie term dla Konina, które będą kolejną, niewątpliwą atrakcją.

Zobacz też aktualne ogłoszenia nieruchomości w Jeleniej >>

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here